Nové otázky pro důchodový systém II.

Jak jsme psali v předchozím článku, důchodový systém bude v následujících letech nestabilní a závislý na rozhodnutí té které vlády, což je věc, která není dobrá ani pro pracující (budoucí důchodce), ani pro důchodce. Jenže, co s tím? V článku „Levně dovezeme drahé řešení“ jsem psal, že se nelze bez možných velkých problémů zcela spoléhat na migraci. Stejně tak je nereálné, abychom přesvědčili ženy o nutnosti rodit tři a více dětí. Můžeme nastavit příznivější podmínky pro matky, ale extrémní populační výkyv od toho také nečekejme.

Primární opatření musí nastat právě při nastavování parametrů odchodu do důchodu. Ten systém se musí rozvolnit a individualizovat. Představa jednotného termínu pro odchod do důchodu pro všechny je zhoubná. Průměrně se sice prodlužuje věk dožití, ale věk, kdy je člověk aktivní a dostatečně zdravý, se nezvyšuje tak rychle. Navíc je u něj patrný významnější rozptyl. Ten sice můžeme omezit invalidními důchody, ale to je řešení částečné, hodící se pro extrémní případy, nikoliv např. pro 30% lidí nad 60 let. Z toho důvodu ani nemůžeme použít automatické navyšování věku odchodu do důchodu tak, jako to mají např. v Dánsku.

Základními parametry pro stanovení odchodu do důchodu by měl být:

  • věk
  • počet let, kdy přispíval do sociálního systému on sám
  • počet let, kdy za něj přispíval do sociálního systému stát
  • počet dětí u žen
  • Léta strávená v zaměstnání s náročnými podmínkami

Pomocí těchto a dalších pomocných atributů by se spočítalo individuální rozpětí doby odchodu do důchodu. V rámci daného rozpětí by pak byl pozdější odchod do důchodu bonifikován, člověk by ale stále byl považován za běžného zaměstnance. Po překročení této doby by pak již pracující důchodce. Pokud pracující důchodce bude pobírat celý důchod, stát mu již nebude zvyšovat, ale důchodce nebude platit sociální pojištění. Pokud polovinu či žádný, stát mu důchod do budoucna zvýší.

Rozpětí bude zřejmě kritizováno, ale neumím si představit, jak jinak zajistit, že nám nebudou sedmdesátiletí zedníci padat z lešení. Rozhodně mi nepřijde fér, aby lidé pracující a přispívající od 18 let na tom, co se týče věku odchodu do důchodu, byli stejně, jako lidé, kteří začnou pracovat v 26 letech nebo dokonce později.

Nové otázky pro důchodový systém II.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek