Krátké zápisky z krajského zastupitelstva Pardubického kraje ze dne 15.10.2019

Dnes se bohužel zápisky ponesou v trochu pochmurném tónu.
1) Stát si objednal sociální služby pro své občany, ale už se nemá k jejich uhrazení. Peníze i přes sliby pana Řehounka (ANO2011) nedorazily. Kraj své příspěvkové organizace vykryje z vlastního rozpočtu. Stejně tak se podařilo vykrýt i ambulantní péči. Problém zůstává u stacionární péče, která bohužel nejdražší a zároveň ji využívají ti nejpotřebnější. Krytí tedy je na zřizovatelích, což jsou často malé obce, kterým to zařízne rozvoj v jiné oblasti. 
2) Stavba dálnice samozřejmě extrémně zatěžuje cesty druhé a třetí třídy. Kraj bude jednat o možnosti čerpání peněz na opravy od ministerstva dopravy jakožto kompenzace tohoto nadměrného zatížení.
3)  A nyní k tomu nejzásadnějšímu bodu, kterým je zdravotnictví. Rada kraje zaúkolovala představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby došlo k přezkoumání postupů u dvou tragických případů spojených s dětským oddělením Pardubické nemocnice. Spolu s tím chce rada PaK zlepšení komunikace s poškozenými osobami ze strany tiskového oddělení. Co se týče odvolání paní doktorky Fraňkové z pozice ředitelky Pardubické a Chrudimské nemocnice, tak důvodem prý byl nesoulad v představě řešení nastalé situace mezi paní Fraňkovou a představenstvem. Jaký byl však skutečný důvod, o tom lze jen spekulovat.
4)  K tomuto se váže i další bod. Radní pro zdravotnictví Valtr upozornil na bídnou docházku zastupitelů do výboru. Naposledy se sešel v 5 místo v 15 lidech. Toto za mě zcela devalvuje práci výboru a všichni, kteří tam nechodí, jsou za mě spoluzodpovědní za současnou situaci v krajském zdravotnictví. Ostatní výbory jsou na tom snad lépe, ale i tak je to nepěkná vizitka pro některé současné krajské zastupitele.
5) Kraj je relativně málo zadlužený a většinu akcí zvládne finančně utáhnout sám. Úvěr si bude brát kvůli výstavbě centrálního příjmu Pardubické nemocnice. Přesto rozpočet a následně dotace pro daný rok řeší až v únoru, kdy je jasné rozpočtové určení daní a tedy i příjmy kraje pro daný rok. Za nás je to však vzhledem k dotační politice pro malé sportovní oddíly nebo kulturní akce pozdě. Bylo by dobré tento systém udělat více pružným. 
Díky za pozornost a přeji vám hodně zdaru a ať si užijete současné pěkně podzimní dny. 

Původní příspěvek: https://www.facebook.com/filip.mezera/posts/10216970836915746

Krátké zápisky z krajského zastupitelstva Pardubického kraje ze dne 15.10.2019

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek