Krátké zápisky z krajského zastupitelstva Pardubického kraje ze dne 10.12.2019

1️⃣ Krajské zastupitelstvo odhlasovalo negativní stanovisko k připravované změně stavebního zákona z pera ministerstva pro místní rozvoj či spíše developerské lobby. Připravovaný zákon je zřejmě nejen protiústavní, prokorupční, ale navíc neřeší primární problémy a těmi jsou jednoznačně zdlouhavé procesy. Piráti navrhují zachovat stávající stav stavebních úřadů, revidovat procesy a využít digitalizace ke zrychlení stavebního řízení.

2️⃣ Dále se projednával rozpočet Pardubického kraje na příští rok. Rozpočet počítá s rozjezdem velkých projektů – Winternitzových mlýnů jakožto hlavního objektu galerie, Centrálního urgentního příjmu Pardubické nemocnice – další fází stavby příjmu nemocnice v Ústí nad Orlicí. Zvláště nové budovy nemocnic jsou zcela jistě potřebné stavby, ale kvalitu zdravotnictví v kraji ovlivní jen částečně. Navíc z našich zdrojů máme informaci, že se v Pardubicích nepočítá např. se sálem pro chirurgické a zároveň nechirurgické zákroky prováděné v rámci jedné operace (zřejmě kvůli tomu, že se do sálu již nevejde rentgenový přístroj). Tím je do budoucna ohrožena akreditace např. pracoviště cévní chirurgie. Zároveň to neřeší největší problém, kterým je kritický nedostatek personálu. To může způsobit další lidské tragédie, jakými jsme byli v posledních měsících svědky.

3️⃣ Kraj má připravenu žádost o dotaci z ITI právě na centrální urgentní příjem v Pardubicích. Bohužel se čeká hlavně na město Pardubice, které se se svými žádostmi na své projekty opožďuje. Pokud bude dál otálet, může se tak stát, že kraj případně dotační program „vysaje“ zcela sám právě na centrální urgentní příjem.

4️⃣ Chválíme kraj za zákonodárnou iniciativu ve věci proplácení zdravotnických úkonů v dětských centrem z veřejného zdravotního pojištění (dětská centra nyní peníze za tyto zákroky čerpat nemohou).

5️⃣ Byla odsouhlasena spolupráce s firmou Leo express v oblasti vlakové dopravy na trati Pardubice – Letohrad – Wroclaw. Bohužel cestující stále trpí nejednotným prodejem lístků v rámci jednotlivých dopravců. Doufejme, že se ministerstvo dopravy probudí, protože je to problém celé ČR.

6️⃣ Na závěr se o podporu přihlásily dva projekty. Prvním je rekonstrukce fotbalového stadionu v Pardubicích a druhým přestavba bazénu ve Svitavách. Oba dva projekty jsou megalomanské, ekonomicky špatně zajištěné a pravděpodobně oddálí řešení primárních problémů jako jsou MHD, školy, školky atd.

To je tentokrát vše. Pokud se chcete na cokoliv zeptat, napište nám zprávu.

Původní příspěvek je dostupný zde: https://www.facebook.com/filip.mezera/posts/10217455316427431

Krátké zápisky z krajského zastupitelstva Pardubického kraje ze dne 10.12.2019

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek