Soukromé zápisky z dnešního dne 6.4.

[EDIT: Post jsem psal ještě před oficiálními statistikami z Rakouska, tedy s předpokladem daleko většího „promoření“, než v daném čase v ČR bylo.] Dnes se zase odchýlím od standardního tématu. Tentokrát proto, že jsem zaznamenal velké emoce ohledně vyjádření doktora Prymuly ohledně „promoření“ populace (https://echo24.cz/…/prymula-zmenil-jsem-nazor-populaci-je-t…). Aspoň se vrátím na začátek celého příběhu.
V lednu se poprvé objevily první zmínky o podivné nemoci v Číně. Málokdo z nás tomu přikládal větší důležitost. Proč? Nejsme odborníci. Odborník měl být v tomto případě primárně hlavní hygienik. Problém je, že místo kvalitní práce se u nás zákopově válčilo o prebendy a pozice (https://www.seznamzpravy.cz/…/sefka-hygieniku-chtela-pred-s…).
Naproti tomu v Německu sice nepanikařili, ale začali se díky varování institut Roberta Kocha připravovat (https://www.rki.de/…/Neuarti…/Situationsberichte/Gesamt.html). Nakoupili dostatečný počet roušek, připravili PCR testy. Nevěřili oficiálním číslům z Číny a neustále si doplňovali vlastní informace. Díky tomu měli oproti ostatním náskok. Zároveň informovali o věcech, které nás nenapadly. Tady je výrok, který u nás vzbudil negativní reakce, byť se k podobné aktivitě nyní uchylujeme: https://www.novinky.cz/…/merkelova-koronavirem-se-muze-naka…. Všimněte si hlavně data – 11. března, tedy v podstatě před měsícem.
Co z toho všeho vyplývá? Prymula mluví naprosto příšerně (ostatně jako celá vláda), těžko se v jeho projevu hledají souvislosti, ale ve výsledku se stávají správné věci. Zastavení hospodářství dalo čas nám všem se připravit, promyslet strategii a snížit riziko, že se naše už tak problematické zdravotnictví zcela sesype. Srazili jsme koeficient „nakažlivosti“ R někam k 1,1 (https://www.seznamzpravy.cz/sekce/koronavirus-stopcovid) i přesto, jak málo stále ještě testujeme. Tento stav ale nemůžeme držet dlouho, protože by se komplet zhroutilo hospodářství a nedostatek peněz by pak stejně zdravotnictví zlikvidoval, což by ve výsledku stálo víc životů než celý Covid19.
O co tedy v současnosti jde? Bohužel nemáme vakcínu ani 100% spolehlivý lék. Proto stále hrozí úmrtí. Ta jsou způsobena buď tím, že organismus je celkově oslabený (úmrtí se tak dostává do stejné roviny jako v případě úmrtí na „běžnou“ chřipku), nebo tím, že organismus zareaguje pozdě, ale o to zběsileji a vlastně zahubí sám sebe.
Nyní tedy jdeme dvěma cestami. První cestou je stále hledání vakcíny a nalezení vhodných léků, které by buď fungovaly přímo proti viru (antivirotika), nebo optimalizovali reakci organismu (podpůrné léky). Dokud toto nebude, rizikové skupiny budou muset nadále dodržovat karanténní opatření. Minimálně část z nich. Druhou cestou je utlumené šíření viru v populaci. Proč, když se tímto onemocněním můžete nakazit opakovaně? Chřipkou se totiž nakazíte taktéž opakovaně, jenže imunitní systém si s ní následně poradí. To samé u Covid19. Imunita si „zapamatuje“, jak má reagovat. Proto celkově klesne riziko jeho explozivního šíření. Stane se běžnou součástí nepřátel našeho těla.
A proč ho nevymýtíme úplně? Protože to už nyní nejde. Mohlo se to povést na počátku, ale díky Číně a její politice se tohoto viru už nezbavíme. Musíme se s ním naučit účinně bojovat. Na druhou stranu nás tato infekce učinila připravenějšími na chvíli, kdy se objeví nemoc s podobně zákeřným chováním, ale výrazně vyšší úmrtností.

Původní post zde: https://www.facebook.com/filip.mezera/posts/10218544012404150

Soukromé zápisky z dnešního dne 6.4.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek