Soukromé zápisky z dnešního dne 8.4

tále mezi námi rezonuje populární slovo „promoření“, což je epidemiologický „terminus technicus“. ¨V souvislosti s koronavirem se však jeho použití moc nepovedlo. Proč? Protože to zkrátka není „plán“. Vzhledem k výkonům vládní kliky v posledním měsíci i lidí, kteří jinak vládu podporují, při vyřčení tohoto „plánu“ znejistěli.
1️⃣ Vláda totiž plán nemá, či přesněji řečeno nemá mapu, kudy se dál ubírat a stále tápe. Dobře na to upozornil Matouš Vanča (https://www.facebook.com/matous.vanca.77/posts/644016759757319). Kluci, příště se aspoň dohodněte ať všichni lžete stejně.
2️⃣ Nějak se nám stále nepotkává rychlost lidí z komerční sféry a lidí ze státního aparátu. Vidět je to právě na „chytré karanténě“ (https://www.idnes.cz/…/chytra-karantena-testovani-problemy-…?)
*******************
Co s tím? Má snad obyčejnej mizera Mezera plán?
3️⃣ Nemůžeme dělat nic jiného, než pomalu uvolnit ekonomickou aktivitu. Ideálně se držet modelu Jana Kulveita (psal jsem o něm v v Pirátském sdílení včera https://www.facebook.com/pirati.pardubicko/posts/3095766283796592) a uvolňovat zpočátku opatření, která nemohou sama o sobě zvrátit naší celkem stabilizovanou kontrolu na virem. Díky matematickým modelům a snad stále dostupnějšímu testování bychom měli zaznamenat, kdyby se situace začala zhoršovat.
4️⃣ Stát teď dojíždí na to, že nemá jednoduchý poptávkový eshop, ale nesmysly od TESCO SW za miliardy (jasně úplatky atd., ale i tak je NEN předražený v řádech nikoliv v násobcích). Je potřeba tohle rychle vyřešit. Stačí excelová tabulka s nadpisem „Potřebujeme“ a dobrovolníci to rozšíří mezi firmy, které 100% ihned zareagují. Né, že to bude řešit sám Pepa Průša ve spolupráci s komunitou tiskařů a financovat fundraisově (https://www.facebook.com/PrusaResearch/posts/3647882498615377). Tohle vážně smrdí ze strany státu totální neschopností.
5️⃣ Využijme příležitostí, které teď máme. Teď je ta správná doba na investice státu i samospráv. Nemyslím teď nějaké nesmysly ve formě jednoúčelových stadionů ,které jen dál budou požírat veřejné prostředky. Teď je správná doba začít plánovat projekty oprav a rozšíření stávajících nedostatečných kapacit školských zařízení. Správná doba pro opravu silnic či kulturních památek. Správná doba investic do zdravotnictví. Nebojme se použít peníze. Neopakujme znovu Kalouskovu chybu z roku 2011. Teď je ten správný čas na: „Make Czech republic great again!“

Původní post zde: https://www.facebook.com/filip.mezera/posts/10218570700871345

Soukromé zápisky z dnešního dne 8.4

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek