Soukromé poznámky z dnešního dne 3.5.

Nutno říct, že jsem velmi silně spjatý s naší „krajskou“ Univerzitou Pardubice. Na rozdíl od spousty jiných, často méně podstatných, věcí, jako je třeba regionální letiště, je místní univerzita extrémně důležitá pro rozvoj kraje. Možná ne tolik v současnosti, ale během krátké doby bude. A jelikož ze spolupráce mohou profitovat jak studenti, tak vyučující, a ze všeho nejvíc právě veřejná správa (kraj či obce). Jak nám právě Univerzita Pardubice může pomoc? Tady jsou kroky, které bych podnikl, pokud by spolupráce byla na mě:
1️⃣ Dopravní fakulta by se mohla a měla podílet na řešení dopravních problémů, které v kraji máme. Její role bude o to větší, že se nám změní využití silnic po dostavbě dálnice. Bude potřeba na to reagovat a vypracovat plán rozšíření či oprav stávající silniční sítě právě v závislosti na změně vytížení. Spolupráce s Univerzitou by mohla vše urychlit a zlevnit.
2️⃣ Dále by mohla pomoci s projektováním prostorů parkovišť a křižovatek tam, kde s tím mají samotné obce problém. Skvělým příkladem je prostor před naší hasičárnou, se kterou si nikdo moc nevěděl rady až nám pomohla právě studentská práce. (https://mapy.cz/s/gamevevetu)
3️⃣ Místní samosprávy ani krajský úřad nikdy nemůže mít tolik odborníků, aby byl schopen řešit všechny problémy, které se před námi postupně odkrývají. Budeme chtít využívaní open source technologií, aby se právě mohli co nejvíce zapojit studenti a pomoci nám s řešením mnoha problémů. Od datových (tedy sběr dat a prezentace dat např. projekt golemio.cz), přes mapové podklady (Geografické informační systémy – využití pro krizové řízení a získávání konkrétních geografických dat od občanů – např. o nově vzniklých výmolech na silnici) až po vytvoření vzoru webových stránek splňující všechny zákonné náležitosti pro malé obce včetně následných testů jejich přístupnosti (aby se nestalo to, co se děje na státní úrovni: https://www.facebook.com/HlidacStatu/posts/1306500572882610). Na tomto se mohou podílet fakulta elektrotechniky a informatiky a fakulta ekonomicko-správní.
4️⃣ Máme fakultu zdravotnických studií, kde se vzdělávají zdravotní sestry. Ta by nám mohla pomoci s nedostatkem sester v nemocnicích, minimálně v Pardubicích a Chrudimi. Je potřeba připravit motivační program pro studenty tak, aby mohli studovat a zároveň pracovat (alespoň na zkrácený úvazek) a vykrýt tak alespoň trochu ten totální nedostatek personálu, který pak vede k tragickým situacím.
5️⃣ V neposlední řadě „chci zaměstnat“ filozofickou fakultu. Potřebujeme ve spolupráci s krajskými kulturními zařízeními zpracovat programy pro školy v kraji, které by pomohli pedagogům s výukou občanské výchovy, dějepisu, ale hlavně myšlení žáků. Mám rámcovou představu, čeho by se to mělo týkat a jakou formou by to bylo zpracované. Počítám s napojením na celostátní nové formy výuky (např. hra Atentát 1942 https://cs.wikipedia.org/wiki/Attentat_1942) Samozřejmě to bude ještě potřeba podrobit odborné kritice.
*************************
Nebude to tak jednoduché realizovat, ale vzhledem k tomu, že jsem na své Alma mater strávil neuvěřitelných 16 let, tak si přeci jen troufám. Ideální by byl vznik Institutu pro rozvoj Pardubického kraje, ale nemusí to být takto formální skupina. Jde hlavně o propojení lidí a potřeb jednotlivých aktérů. Pomůže to nám všem, abychom žili v moderním, kvalitně řízeném kraji. Mějte se fajn. 🇨🇿✌️
PS:A ještě vám posílám jeden vtip, který se mně moc líbí. (Není zcela pravdivý, ale o to vtipnější.) https://www.facebook.com/Toxicards/posts/1458667781002826

Původní příspěvek zde: https://www.facebook.com/filip.mezera/posts/10218855628114348

Soukromé poznámky z dnešního dne 3.5.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek