Soukromé zápisky z dnešního dne 10.5.

Během prodlouženého víkendu mě zaujala dvě vyjádření. První paní ministryně Benešové o tom, že podnikatelé by měli mít „vatu“ (https://ct24.ceskatelevize.cz/…/3091163-stat-opatrenimi-zad…). Druhé pak pana poslance Bláhy, ve kterém navrhuje snížit platy všech státních zaměstnanců o 10% (https://www.parlamentnilisty.cz/…/Blaha-ANO-Navrhuji-plosne…).
Obě vyjádření vypadají, že mají něco do sebe. Když se nad nimi ale zamyslíme, tak jsou vlastně velmi špatná. Proč?
1️⃣ Podnikatelé samozřejmě musí mít rezervy, protože v podnikání se může stát leccos. Každopádně taktéž nechávat si nějaké nadstandardní sumy peněz není obvyklé. Proč? Musíte inovovat, jinak vás konkurence srazí. A teď si představte firmu, která dodržuje všechny zákony, platí daně, teď inovovala výrobní linku a měla by začít inkasovat zvýšené tržby a stát najednou řekne: „Hele stop. Teď vyrábět nemůžeš.“ Stát se to může, ale je zapotřebí, aby pak stát převzal část své zodpovědnosti a firmu podržel. Proto máme zákony, které toto popisují. Paní ministryně je samozřejmě ekonomií nepolíbená, ale aspoň právo by jako ministryně spravedlnosti znát mohla.
2️⃣ Stát navíc v tomto absolutně nešel příkladem. Místo toho, aby v době růstu něco naspořil, tak rozhazoval i rezervy ze státních podniků. Tomu se říká klasická procyklická fiskální politika. Malér pak je na světě velmi rychle.
3️⃣ Tím se dostáváme k druhému výroku. Tam to vypadá, že „stát příkladem jde“. Jenže to není tak úplně pravda. Nevěřím tomu, že někdy budeme mít „malý“ stát. Ale potřebujeme alespoň funkční stát. A to je problém naplnit i se současnými kapacitami zdravotního personálu, učitelů, policistů, vojáků i úředníků. Navíc máme velkou potíž s konkurencí ze strany privátního sektoru, který nabízí výrazně vyšší mzdy. A sorry jako, ale jen na důchodcích a extrémních srdcařích to prostě stát nemůže a nesmí, což se snížením platů reálně hrozí.
4️⃣ Navíc, jak bych tak řekl, to se to škrtá, když se to pana poslance netýká, protože plat ústavních činitelů je svázán i s platy v soudnictví a neřekl bych, že by justice připustila desetiprocentní snížení. Již dávno tyto mzdy měly být vázány na medián mezd a výši nezaměstnanosti. Ale to by se muselo české levici od ANO po KSČ chtít.
5️⃣ A vůbec největší problém, který by to způsobilo, by byla domácí poptávka, která by se extrémně propadla. To dohromady s propadem zahraniční poptávky by způsobilo další škody národnímu hospodářství úplně stejného rozsahu, jako za ministra financí Kalouska, který udělal úplně tu samou chybu – tedy restriktivní fiskální politiku v době krize.
6️⃣ Pokud tedy někde šetřit, tak to pojďme udělat správně. Identifikovat nadbytečné procesy státní správy a ty zrušit. A s nimi i na ně navázaná místa. Lidi pak lze přesunout tam, kde nám již teď chybí. Takováto úspora má dlouhodobý smysl.
****************
To je za mě dnes vše. Vy, co máte maminky jim samozřejmě nezapomeňte popřát ke svátku. Určitě je to potěší.
https://www.facebook.com/kelbichcartoon/posts/1351513061726109

Původní příspěvek zde: https://www.facebook.com/filip.mezera/posts/10218929580363108

Soukromé zápisky z dnešního dne 10.5.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek