Soukromé zápisky z dnešního dne 4.5.

Včera v 19:00 vyšla aplikace eRouška na iStoru (https://apps.apple.com/cz/app/erou%C5%A1ka/id1509210215), takže už máme jak Android, tak iOS aplikaci. Jelikož nemám rád věci s nakousnutým jablkem, je už moje role v projektu naprosto minoritní. Příští týden začíná nanovo kolotoč fotbalových tréninků, takže to opravdu vyšlo akorát. Přesto jsem rád, že jsem se tohoto vývoje zúčastnil.
1️⃣ Naučil jsem se několik nových věcí. V životě jsem nebyl profesionální tester. Vytvářet desítky testovacích scénářů, postupovat podle nich a stále opakovat regresní testy byla zcela nová věc (zlatě zůstat u mých čísel). A po dlouhé době (18 let) jsem znovu proměřoval sílu signálu, tedy čistě fyzikální měření. Ne, že bych se s tím malinko nepral, ale bavilo mě to.
2️⃣ Potkal jsem, byť virtuálně, spoustu zajímavých lidí. Získal náhled na jiná řemesla (mobilní vývoj, UX, support, PR), než se kterými se pravidelně setkávám. A byť jsem v sekci „O aplikaci“ => Testing uveden na prvním místě, rozhodně by si tuhle pozici víc zasloužili Martin Bryndza nebo Radim Daniel Pánek, kteří naši část skutečně zprofesionalizovali. A nelze zapomenout ani na dobrou duši Zuzana Fialová, která se mnou spáchala první část zkušebních testů.
3️⃣ Získal jsem další náhled na spolupráci se státní správou. Je tam spousta fajn lidí, ale jako celek je to neskutečný moloch. Ryba však smrdí od hlavy. Dokud nebude tlak na profesionalizaci a digitalizaci ze shora, těžko můžeme čekat změny ze strany úředníků.
4️⃣ Nutno říct, že korporát se zase tolik neliší. Hlavně Apple se svou přezíravostí mě dost zklamal. Nejhorší je, že má podobné fans, kterým, když řeknete, že problém je na straně Applu, se na vás vrhnou, co si dovolujete na jejich modlu – bůžka konzumu.
5️⃣ A v neposlední řadě mě udivily některé reakce lidí v oblasti bezpečnosti. Jasně, že jsme to vyvíjeli s co největší snahou o bezpečnost dat, abychom naplnili nejen GDPR, ale i nároky na odolnost vůči různým druhům kyberútoků. Zároveň jsme ale museli respektovat, že ne všechna mobilní zařízení jsou silné stroje, které v pohodě zvládnou konstantně běžící šifrování. Vybrali jsme nějakou střední cestu, která odpovídá běžným standardům a tu se snažíme vylepšovat.
6️⃣ A k tomu všemu jsme měli nějaké, byť velmi vágní zadání na centralizované řešení. Takže návrhy našich oponentů z FB na decentralizovanou aplikaci prostě nemohly být vyslyšeny. Pokud by se nedej Bože na podzim virus vrátil v druhé vlně (vyloučit se to nedá), jen nějakým způsobem centralizované řešení je schopné nám udržet hranice otevřené. Baví mě, jak lidi, co se jinak vidí v Izraeli s velmi přísnými bezpečnostními opatřeními daleko za hranou toho, co já považuju za své nedotknutelné soukromí, je vám schopná stokrát omlátit o hlavu, že „kdo se vzdá svobody ve prospěch bezpečí ztratí nakonec oboje“. Fakt jsem historii studoval a zkoušeli mě z ní jiné kádry než internetoví samouci, takže to nakonec se mnou nic neudělalo. Jen lituji kolegy, kteří nemají tak tvrdou hlavu a vysoké sebevědomí.
****************************
Pokud jste dočetli až sem, tak pro vás mám jednu dobrou zprávu. Tohle řešení, které je naprosto ojedinělé i celosvětově (mimochodem byť jsme na Apple fakt čekali dlouho, tak jsme zatím jediní, kterým aplikaci na tomto principu Apple v Evropě schválil) nestálo vás, jakožto daňové poplatníky, ani korunu. Prostě nula, zero, zadarmo, 100% sleva. Takže slovy klasika: „Neberte to, když je to tak levný!“ 🇨🇿✌️

Původní příspěvek zde: https://www.facebook.com/filip.mezera/posts/10218865875090516

Soukromé zápisky z dnešního dne 4.5.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek