Soukromé zápisky ze dne 8.5.

Včera jsem psal o konci druhé světové války. Nechtěl jsem se k tomu znovu vracet. Přesto tak činím. Je to z důvodů, že se popis konce války zbytečně stal kolbištěm názorů. Často dost zjednodušujících.
1️⃣ Rusové se opět snaží zamlčet masakr v Katyni. (https://www.seznamzpravy.cz/…/rusove-odstranili-pametni-des…) No, připomínají malé děti, které když zavřou oči, tak si myslí, že nejsou vidět. Kdyby se radši postarali o ty jejich staré pamětníky – hrdiny, kteří teď s plnou hrudí vyznamenání živoří v nedůstojných podmínkách, udělali by mnohem lépe.
2️⃣ Zároveň je nutné se ohradit proti zjednodušení, že příchod Rudé armády znamenal novou okupaci. To není pravda. Sovětský svaz byl v tu chvíli jednoznačně spojenec, se kterým naše vláda normálně jednala a naši vojáci byli součástí Rudé armády.
3️⃣ Rudá armáda na území tehdejšího Československa velmi tvrdě bojovala. Nejen na Dukle, ale i během Ostravsko – Opavské či Bratislavsko-Brněnské operace. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ostravsk%C3%A1_operace a https://cs.wikipedia.org/…/Bratislavsko-brn%C4%9Bnsk%C3%A1_…).
4️⃣ Ano, chování některých jednotlivců, v horším případě celých jednotek bylo velmi problematické. Sami sovětští velitelé často stříleli své podřízené bez soudu, ať už bylo proviněním malá krádež, nebo znásilnění či dokonce loupežná vražda.
5️⃣ Na druhou stranu důstojníci Rudé armády také zabránili zvěrstvům, které dělali našinci, často pod „značkou“ RG (Revoluční gardy). Jeden příklad nesmyslného násilí za všechny. Německého velitele pardubické vojenské zásobárny utloukli jeho čeští podřízení prkny s natlučenými hřebíky. Proč? Byl to snad nacista? Nikoliv, nikdy nehajloval a lidi zdravil zásadně „Grüß Gott“. Podřízení se „pod“ ním měli dobře. A v tom byl ten problém. Museli přeci nějak dokázat, jací jsou vlastenci a jak moc „trpěli“ na teplých místečkách s dostatkem stravy.
6️⃣ Nechci hodnotit jednotlivé sovětské generály, kteří často neměli vzdělání, i za jejich zátylkem stáli příslušníci Směrše a tak se zkrátka snažili jen naplnit brutální vojenskou doktrínu, která neposuzovala operaci podle poměru ztrát nepřítele vůči ztrátám vlastním, ale pouze splněním „normy“ postupu v kilometrech bez ohledu na ztráty. I díky tomu k nám z východu přijela slovy Jáchyma Topola „zběsilá armáda“.
7️⃣ Ztrátu naší svobody v následujících letech rozhodně nemají na svědomí prostí sovětští vojáci. Ale primárně jen my sami, naši politici, kteří zcela mylně podlehli dojmu, že můžou hrát „dvojitou hru“ na most mezi východem a západem. Pro krátkodobé výhody byli schopni obětovat demokracii. Už samotný odsun sudetoněmeckého obyvatelstva včetně prokazatelných antifašistů byl problematický, byť zřejmě nevyhnutelný. Následné oklešťování svobod „v zájmu národním“ bylo jednoduché nakročení do nesvobody a podíleli se na něm skoro všichni demokraté, o komunistech nemluvě. (No, kdyby to někomu něco nepřipomínalo, tak tady jedna inspirace: https://www.facebook.com/wizard.michal/posts/10222831049155239)
8️⃣ Proto jsme byli s rodinou dnes položit květinu nejen našim českým hrdinům, ale i padlým rudoarmějcům (https://www.facebook.com/FilipMezeraPirati/posts/165918658250980). Nechci tyhle kluky „nechat“ propagandě, která se na nás teď valí z východu. Umřeli přece i za moji svobodu. I s nimi jsme teď na jedné barikádě proti „košťatům“, co si jsou schopni připíchnout svatojiřskou stuhu vedle maltézského kříže.
*************
To je k 75. výročí konce druhé světové války (v Evropě) ode mně vše. Mějme se všichni fajn a buďme trošku shovívaví. Nevíme, jak bychom se během tak brutální doby chovali my.

Původní příspěvek zde: https://www.facebook.com/filip.mezera/posts/10218909027129290

Soukromé zápisky ze dne 8.5.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek