Zápisky z dnešního dne 21.5.2020

Dnes jsem hned na dvou zdrojích narazil na zprávu ohledně úhynu včel v Pardubicích (v Trnové).
https://archiv.ihned.cz/c1-66766690-vcelari-hromadne-pricha…
https://pardubice.rozhlas.cz/pardubicky-vcelar-prisel-o-75-…
Původní příspěvek včelaře: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2597527010524492&id=100008016544595
Je to opravdu smutná zpráva. Včelaření je skutečně chvályhodná činnost a význam včel pro stabilitu ekosystémů je obrovský. Vždyť i podle pověsti si Praotec Čech pochvaloval naši kotlinu jako „strdím (medem) oplývající“. Jenže co s tím, aby se podobné případy neopakovaly?
***********************
1️⃣ Zemědělcům ukládá zákon, aby včelaře před postřiky varovali. Oni to dělají. Bohužel někdy tak, že nahlásí, že provádět postřiky budou každý den v roce. Tím jsou vykrytí a mají po starostech.
2️⃣ Z toho vyplývá, že je nutné tuto povinnost pro ně zjednodušit. Ideálně tak, aby byli schopni se jen přihlásit do aplikace, zadat místo a termín postřiku a tím by to měli vyřešené. Aplikace by se pak již sama postarala o informování včelařů, kteří by do ní byli přihlášení a měli označeno místo svých úlů. Pokud by úly byly v blízkosti ošetřovaných ploch, přišel by jim automaticky generovaný email a sms. A oni by mohli reagovat.
3️⃣ Aplikace nemůže být nasazena nezávisle na veřejné správě. Je nutné prověřit, jestli takto zemědělci dostojí zákonu. Pokud však bude pod záštitou krajské instituce, tak si myslím, že by to mohlo projí.
**********************
4️⃣ Kromě včel je nutné řešit i stav půdy. Zemědělec, zmiňovaný v článku jakožto potenciální viník, hospodaří na dalších pozemcích nejen včetně pozemků města Sezemic, ale i na mém poli. Poslal jsem půdu ze svého pole na rozbor do VÚMOP (https://www.facebook.com/vumop.vvi/) a jsem zvědavý na výsledky, které mi přijdou.
5️⃣ Pokud budou špatné, navrhnu dle toho usnesení pro zastupitelstvo města Sezemic. Samozřejmě mohu pouze předpokládat, že se pachtýř stará o všechna pole stejně a případně to bude nutné ověřit dalšími testy. Každopádně budou výsledky z mého pole pro ostatní nájemce minimálně vodítkem.
6️⃣ A samozřejmě bude záležet na ostatních zastupitelích, jak budeme jako celek dále postupovat. Každopádně předpokládám, že se budeme řídit prokazatelnými daty a zachováme se jako řádní hospodáři.
**********************
To je pro dnešek vše. Pokud byste věděli o nějakém dalším úhynu včelstev, dejte mi vědět. 🇨🇿✌️

Původní příspěvek zde: https://www.facebook.com/filip.mezera/posts/10219036527596722

Zápisky z dnešního dne 21.5.2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek